2 stycznia 2024

Nowy rok, stara ja, czyli podsumowanie 2023

 

Rok 2023 minął mi w zawrotnym tempie. Trochę przeraża mnie to, że nawet nie wiem kiedy uciekło te dwanaście miesięcy😦. Też macie takie wrażenie czy tylko mnie rok 2024 zaskoczył jak zima drogowców? Pod względem życiowym to był okres stabilizacji, co odzwierciedla liczba przeczytanych książek. Wielokrotnie pisałam, że nie potrafię skupić się na czytaniu, kiedy mam poważne problemy, zmartwienia albo zmagam się z długotrwałym stresem. W 2023 roku przeczytałam 52 książki, czyli o 13 więcej niż w 2022, co oznacza, że jestem w dobrej formie. Oby tak dalej! Zamierzałam poznać minimum 40 pozycji, więc jestem naprawdę zadowolona, że tak dobrze mi poszło. W tym roku również ustawiam wyzwanie na Goodreads z liczbą 40 lektur. To wydaje mi się optymalnym i osiągalnym wynikiem dla mnie, zwłaszcza że od książek odciągają mnie też inne zainteresowania i nie wyobrażam sobie, że w każdej wolnej chwili "muszę" czytać.

Spośród tych 52 tytułów aż 29 to ebooki, co mnie bardzo cieszy, ponieważ od półtora roku korzystam z czytnika. Testowałam abonament na empik go, ale nie jest to usługa dla mnie. Początkowo byłam zadowolona, ale później czułam się „zmuszona” do czytania (bo przecież płacę co miesiąc abonament), a na dodatek oferta tak średnio mi pasowała, więc wolę po prostu kupować poszczególne ebooki. Nie jest zaskoczeniem, że najchętniej czytałam książki oznaczone jako kryminał, sensacja i thriller. Wybierałam też sporo horrorów oraz reportaży. Pokaźnie wygląda też pasek oznaczający tajemnicze „pozostałe” gatunki. Nie planuję żadnych znaczących zmian w tym względzie. Pewnie nadal będę czytać literaturę grozy oraz kryminały, z tą tylko różnicą, że znacznie rzadziej zamierzam sięgać po rodzime opowieści o zbrodni. W 2023 roku poznałam kilka kryminałów sygnowanych nazwiskami znanych i bardzo polecanych polskich pisarek/pisarzy, i spotkało mnie ogromne rozczarowanie. Ewidentnie nie nadajemy z autorkami/autorami na tych samych falach, więc szkoda mojego czasu. Chciałabym częściej sięgać po klasykę literatury, ponieważ mam spore zaległości w tym względzie, ale zobaczymy jak to wyjdzie.

Statystyka z Goodreads wskazuje, że w 2023 oceniałam książki tak samo krytycznie jak w 2022. Zatem albo źle dobieram lektury, albo niełatwo mnie zachwycić, ponieważ średnia ocen jaką wystawiłam to 2.6. Na pewno zaliczyłam kilka wtop, bo skusiłam się na książki szeroko polecane w internecie zamiast zdać się na własny instynkt oraz opinie znajomych. Jeśli chodzi o blogi oraz bookstagram to znam osoby, które mają gust zbieżny z moim, więc ich polecajek będę słuchać częściej. Skoro o Instagramie mowa, wspomnę, że pod koniec roku podjęłam decyzję o zaprzestaniu prowadzenia książkowego konta. Niczego nie usuwam, nie kasuję postów, ale przestałam się łudzić, że jakkolwiek oswoję to miejsce. Nie mówię że już nigdy nie opublikuję żadnego książkowego posta, ale robienie zdjęć czy grafik nie sprawia mi radości, nie mam na nie pomysłu i po prostu czuję, że to nie jest to.

Mój blog ma już ponad 13 lat i powoli czuję, że pisanie recenzji książkowych zaczyna mnie męczyć😕. Blogosfera już od dawna jest w zastoju, sama coraz rzadziej mam ochotę zaglądać na blogi, więc nie dziwię się, że ludzie przestają to robić. Nie wiem czy będę tu dalej pisać w 2024 roku. Nie podjęłam jeszcze żadnej decyzji. Mam nadzieję, że jeśli coś tutaj skrobnę od czasu do czasu to nadal zechcecie ze mną podyskutować. Po głowie chodzi mi pomysł z nagrywaniem podcastu, ale to wymaga przemyślenia, ponieważ nie chciałabym ograniczać się do raportowania, co tam właśnie przeczytałam. Nie nakładam na siebie presji, podcast byłby zupełnie hobbystycznym zajęciem, tak jak blog przez te wszystkie lata. Myślę, że kolejny rok przyniesie sporo zmian w moim życiu, oby były to pozytywne wydarzenia. Trzymam kciuki za pomyślność dla wszystkich odwiedzających moje królestwo😊. Na koniec wrzucam krótkie zestawienie najlepszych książek jakie przeczytałam w minionym roku:

💜Kwiaty dla Algernona – Daniel Keyes

💜Patriarchat rzeczy. Świat stworzony przez mężczyzn dla mężczyznRebekka Endler

💜Głusza – Anna Goc

💜Najbliższa rodzina – Kia Abdullah

💜Nasza dziewczynka – Georgina Cross

💜Zapomniany ogród – Kate Morton

💜Zamknięte drzwi – Freida McFadden

💜Niespokojni zmarli – Simon Beckett

💜Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej – Anna Sawińska

💜Dziedzictwo Usherów – Robert McCammon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz