9 stycznia 2022

Granice szaleństwa - Alex Kava


Wydawnictwo: Harlequin Polska
Liczba stron: 316
Pierwsze wydanie: 2003
Polska premiera: 2005

Jeśli możemy wyróżnić taką kategorię jak „czytadło o seryjnym mordercy” to ta powieść idealnie się w nią wpisuje. Mamy bardzo szybkie tempo akcji, makabryczne zbrodnie oraz główną bohaterkę, która pomimo swojego doświadczenia w pracy agentki FBI, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Granice szaleństwa to czwarty tom serii poświęcony agentce specjalnej Maggie O’Dell, więc zarówno bohaterowie, jak i styl pisania autorki nie były mi obce. Tym razem akcja przenosi się do małego miasteczka w Connecticut, kiedy okazuje się, że w opuszczonym kamieniołomie znajduje się kilkanaście beczek z ukrytymi wewnątrz zwłokami. Przerażającego odkrycia dokonano przypadkiem, a zatem ani mieszkańcy, ani lokalna policja nie byli gotowi na taką wiadomość. Zwłoki są w różnym stanie rozkładu, ale pierwsze badania wskazują, że ktokolwiek dopuścił się tej zbrodni jest nieprzewidywalny, niebezpieczny i zapewne zaburzony psychicznie, gdyż trudno odkryć, co łączy wszystkie ofiary. O’Dell nieoficjalnie angażuje się w śledztwo po telefonie od swojej przyjaciółki Gwen Patterson, która jest przekonana, że jej pacjentka zaginęła przed paroma dniami właśnie w tym miasteczku. Czyżby wpadła w ręce szaleńca? A może te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego? Pracowita i ambitna Maggie porzuca plany urlopowe, by zbadać sytuację oraz pomóc w poszukiwaniach kobiety.

Mam wrażenie, że w tej części Maggie O’Dell nie występuje na pierwszym planie. Powieść jest dość skromna objętościowo, a na dodatek pojawiają się nowe postaci, zatem jeśli liczyliście na jakiś rozwój bohaterki albo zmiany w jej życiu prywatnym to możecie poczuć się rozczarowani. Oczywiście protagonistka bierze udział w dochodzeniu, teoretycznie ciągle działa, sprawdza, analizuje, przesłuchuje, ale miałam wrażenie, że to wszystko dzieje się jakby w tle. Więcej uwagi przykuwali nowi bohaterowie. Pewien starszy pan zmagający się z chorobą Alzheimera, współwłaścicielka księgarni kochająca powieści kryminalne, ekscentryczny antropolog, zaginiona Joan Begley oraz miejscowy szeryf, który nie może pogodzić się z tym, że tuż przed emeryturą musi prowadzić tak skomplikowane i medialne śledztwo. Bohaterowie zostali zarysowani w sposób dość powierzchowny, ponieważ pisarka wyposażyła ich w jedną lub dwie charakterystyczne cechy, definiujące zachowanie i sposób myślenia. Z tego powodu nie zżyłam się z nimi i niespecjalnie kibicowałam ich poczynaniom.

Granice szaleństwa uważam za powieść niewywołującą wiele emocji. Wiem, że to dość dziwne w przypadku historii o seryjnym mordercy, ale tak właśnie odebrałam tę lekturę. Może zbyt wiele kryminałów mam już za sobą, by kolejny, niewyróżniający się niczym szczególnym, mógł mnie poruszyć. Być może to wina Alex Kavy, która pisze bardzo prosto i nie postarała się, by zaplanowana intryga trzymała w napięciu. Niestety nawet postać zabójcy nie jest specjalnie interesująca, ponieważ podobnych osobowości w literaturze i filmie jest na pęczki. Ot, kolejny szaleniec kolekcjonujący części ciała swoich ofiar i kolejna historia o trudnym dzieciństwie oraz toksycznej relacji z matką. Nic nowego.  Książka została wydana po raz pierwszy w 2003 roku i odnoszę wrażenie, że to, co wówczas miało czytelnika szokować lub wprawiać w dyskomfort, dzisiaj nie wywołuje takiego efektu. Na dodatek główna bohaterka w finale zachowuje się nielogicznie i zupełnie nie jak na agentkę FBI przystało. Na ostatnich stronach Kava opisała raczej współczesną damę w opałach, a nie pewną siebie policjantkę, która z niejednym zwyrodnialcem miała już do czynienia. Powieść nie zachwyca, więc Granice szaleństwa polecam jedynie tym czytelnikom, którzy (tak jak ja) konsekwentnie chcą poznać cały cykl. Mnie z pewnością przyda się teraz dłuższa przerwa od twórczości Alex Kavy. 

Ocena: 3 / 6

Cykl Maggie O'Dell:

4. Granice szaleństwa
5. Zło konieczne
6. Zabójczy wirus
7. Czarny piątek
8. Kolekcjoner
9. Śmiertelne napięcie
10. Płomienie śmierci
11.Ostateczny cel
12. Instynkt łowcy
13. Złowrogie niebo
14. W mroku lasu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz