11 grudnia 2013

English Matters nr 42 - Colorful Media + nowość!


Wydawnictwo: Colorful Media
Liczba stron: 42

Myślę, że magazyny wydawnictwa Colorful Media są już wielu osobom dobrze znane, przynajmniej ze słyszenia, więc tym razem nie będę ogólnie pisać, co można w nich znaleźć, ale skupię się na konkretnym numerze English Matters. Egzemplarz na wrzesień/październik został zdominowany przez świetne artykuły umieszczone w dziale Culture. Czytanie pisma zawsze rozpoczynam od tej części, jeszcze nie zdarzyło się, żeby opisywane tematy były nudne, ale w tym numerze idealnie wpasowały się w moje zainteresowania. Na początek wydawnictwo serwuje świetny tekst o artystach, którzy zrobią niemal wszystko, żeby przykuć uwagę mediów i fanów.  Jednak jak się okazuje wiele z tych skandalicznych chwytów pojawiało się już wcześniej, więc wcale nie są one takie nowe i oryginalne. Jeśli myślicie, że Jimi Hendrix jako pierwszy grał, mając gitarę za plecami, to zapewne zdziwicie się czytając, że taki popis nie był jego autorskim pomysłem. Autor artykułu rozważa także gdzie i czy w ogóle istnieje jakaś granica, której artyści nie przekraczają.

Fani brytyjskiego humoru z pewnością docenią to, że w numerze 42 znalazł się bardzo obszerny tekst o początkach specyficznych żartów i gagów rodem z Wysp Brytyjskich, które dzisiaj znane są już niemal na całym świecie. Warto poczytać o tym skąd wzięły się pewne niewybredne sposoby rozśmieszania publiczności i jak zmieniająca się rzeczywistość wpływała na to, co można było pokazać odbiorcom, a co w pewnym momencie zaczęło być zbyt ostre, by nadal bawiło. W artykule znalazło się też miejsce na wspomnienie o jednym z moich ulubionych sitcomów, zawierającym wszystko to, co dla brytyjskiego humoru charakterystyczne. Mowa oczywiście o rewelacyjnym Allo Allo, w którym nie brakuje żartów z tematyki wojennej i wydarzeń uważanych za tabu. Dalej w English Matters znajdziecie bardzo ciekawy artykuł o bijącej rekordy popularności trylogii Susanne Collins. Z przyjemnością przeczytałam tekst Urszuli Gruszeckiej, która zwróciła uwagę na coś, co mnie kompletnie umknęło, czyli inspiracje pani Collins opowiadaniem „Loteria” Shirley Jackson. Nie dostrzegłam powiązania między tymi dwoma tekstami, a jest ono wyraźne! Zachęcam do zapoznania się z opowiadaniem, ponieważ jak wskazuje Gruszecka trylogia Collins i króciutka historia napisana przez Jackson mają ze sobą wiele wspólnego. Jeśli lubicie filmową Katniss Everdeen to z pewnością ucieszy was wiadomość, że w artykule poświęcono też kilka słów Jennifer Lawrence.

Niezwykle pozytywnie odebrałam ten numer English Matters. Wiem, że piszę o nim z lekkim opóźnieniem, ponieważ pojawiła się już kolejna odsłona magazynu, ale nadal egzemplarz na wrzesień i październik jest dostępny w sprzedaży, więc nic straconego :) Oprócz szerzej opisanych przez mnie artykułów warto też zwrócić uwagę na ciekawe teksty z działów Travel, Leisure oraz People and Lifestyle. Znajdziecie w nich opis zamrożonej w poprzedniej epoce Kuby, która ma dwa zupełnie różne oblicza. Jedno prezentuje turystom, drugie mieszkańcom i trzeba przyznać, że jest w tej wyspie coś magnetycznego, co przyciąga i stanowi atrakcję dla wielu osób. Warto też poświęcić czas na poczytanie o historii operacji plastycznych i o tym jak starożytni próbowali upiększać urodę. W niektóre fakty trudno uwierzyć, ponieważ są one tak samo interesujące jak przerażające. Niemniej taka wycieczka w przeszłość pokazuje, że dzisiejsza chirurgia plastyczna to naturalna konsekwencja działań podejmowanych wiele wieków temu. Polecam też zabawny artykuł o najdziwniejszych wyścigach zwierząt. Okazuje się bowiem, że ludzie poświęcają czas na trenowanie królików, świń a nawet osłów, żeby te mogły później rywalizować na torze. Dodatkowo można poznać kilka "zwierzęcych" idiomów, więc jeśli nie wiecie, co znaczy zwrot „be somebody’s pigeon”, odsyłam do tekstu :). Oczywiście to nie koniec poruszanych w tym numerze tematów. Z English Matters dowiecie się, co łączy malarstwo i sport, poczytacie o znanym brytyjskim projektancie Jasperze Conranie, a także dowiecie się, co radzi guru ekonomii Robert T. Kiyosaki. Jak zwykle w English Matters znalazłam mnóstwo pożytecznego słownictwa, aplikacje umożliwiające odsłuchiwanie tekstów, a także ćwiczenia do pobrania ze strony internetowej. Polecam!

Magazyn do recenzji udostępniło wydawnictwo Colorful Media.
 

Dla miłośników wszystkiego, co włoskie i z Włochami kojarzone mam świetną wiadomość. Już za kilka dni do kiosków trafi magazyn poświęcony włoskiej kulturze. Italia Mi piace! będzie czasopismem, w którym znajdą się obszerne artykuły o włoskiej kuchni, znanych osobach, ważnych wydarzeniach społeczno-kulturalnych, a także o nowinkach technicznych i innowacyjnych pomysłach. Teksty przygotuje polsko-włoski zespół, co gwarantuje wysoką jakość za niewygórowaną cenę (10,90 zł).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz