25 marca 2012

Spotkania z Larą la Voe!


Lara la Voe – polska powieściopisarka, która w wieku 19 lat zadebiutowała powieścią „3 płatki kamelii”.

Życie i twórczość
Lara la Voe, a właściwie Sandra Stempniewska, urodziła się 15 czerwca 1992 roku w Zielonej Górze.
Przez długi czas największą miłością młodej autorki było aktorstwo, od najmłodszych lat próbowała swoich sił na szkolnych scenach, dopiero  w 2009 roku związała się z Teatrem Lubuskim, gdzie wraz z grupą teatralną Proforma, szkoliła warsztat aktorski i występowała w happeningach promujących spektakle, pod opieką aktorki Olgi Paszkowskiej.
W wolnych chwilach tworzyła również wiersze i opowiadania, jej teksty poetyckie kilkukrotnie były wyróżniane i nagradzane na łamach wielu literackich konkursów.
Pod koniec roku 2007 stworzyła swoją pierwszą bohaterkę późniejszej powieści „3 płatki kamelii” Kathy Kalwin, a cała historia rozpoczęła się na forum internetowym o charakterze gry RPG poświęconej serialowi „Zagubieni”. Niebanalna, pozbawiona chronologii fabuła i bohaterowie przedstawiający świat w niezwykły sposób, przypadła do gustu użytkownikom, a później również redakcji wydawnictwa Novae Res, które wydało powieść „3 płatki kamelii” pod patronatem portalu i stowarzyszenia Sztukater w listopadzie 2011 roku, a Sandra Stempniewska, przybrała pseudonim artystyczny Lara la Voe. Wbrew pozorom, fikcyjne nazwisko nie ma na celu ukrycie prawdziwej tożsamości Sandry, z pseudonimem wiąże się bowiem literacka historia, którą pisarka ma zamiar ukazać w formie związku frazeologicznego w kolejnej powieści. Lara la Voe nie ma zamiaru spocząć na laurach po swoim debiucie i już teraz pracuje nad kolejną, tajemniczą książką.

Inspiracje
Lara la Voe określa swoją powieść literackim barokiem, który poza przepychem – emocjonalnym - nie ma z epoką zbyt wiele wspólnego. Prawdziwą inspiracją autorki jest Romantyzm z czołowymi przedstawicielami George Sand i Aleksandrem Dumas synem, w twórczości pisarki widoczne są również cechy dekadentyzmu i zafascynowanie modernizmem. Wśród ulubionych artystów Lary la Voe znajduje się również Salvador Dali, ponadto ceni postaci Kleopatry VII i jest wielką obrończynią honoru tragicznej francuskiej królowej Marii Antoniny i paryskiej kurtyzany „Damy Kameliowej” Marie Duplessis. W swojej twórczości stara się również oddać hołd powyższym postaciom.

7 komentarzy:

 1. Przyznam, że o tej autorce słyszę po raz pierwszy, jednak już czuję się zainteresowana. Szczególnie, że sama bardzo lubię Dumasa syna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też nie słyszałam. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się gdzieś obił o uszy pseudonim i tytuł książki, ale nic poza tym. Sama mam ochotę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale ostatnio o niej usłyszałam i bardzo mnie zaciekawiły - książki i sama autorka. :) Tym bardziej, że z tego, co zdążyłam się zorientowac mamy wiele wspólnego. ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, nie wiedziałam że autorka tej książki jest tak młoda. Tym bardziej chciałabym się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja, osobiście, bardzo polecam książkę :) Warta przeczytania, no i czekania na kolejną, drugą, książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro warta przeczytania, to chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń