1 marca 2012

Dom Derwiszy. Dni Cyberabadu - Ian McDonald


Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 704

Sięgając po dzieła Iana McDonalda zupełnie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Na dodatek powieści science fiction czytam jedynie okazjonalnie i nadal nie mogę w pełni przekonać się do tego gatunku. Do poznania twórczości tego pisarza zachęciły mnie liczne pozytywne recenzje i nominacje jego prozy do wielu prestiżowych literackich nagród. Lekturę zaczynałam z ciekawością, ale także z lekką obawą czy świat przyszłości wykreowany przez autora będzie w stanie mnie zaintrygować i pochłonąć. Nie wszystkie lęki okazały się bezpodstawne, ale pierwsze spotkanie z prozą McDonalda uważam za udane i już na wstępie polecam tę książkę wszystkim poszukiwaczom historii pełnych napięcia, emocji i wynalazków przyszłości.

Opowiadania zawarte w zbiorze Dni Cyberabadu osadzone są w rzeczywistości znanej z powieści Rzeka bogów. Wspomnianego dzieła nie czytałam, więc już na samym początku zostałam zaskoczona zamysłem autora, który miejscem akcji uczynił Indie. Spodziewałam się, że wydarzenia będą rozgrywać się w Stanach Zjednoczonych lub w którymś z europejskich państw, ponieważ tak dzieje się najczęściej. Tym razem jednak to nie zachodnia cywilizacja dominuje, ale Indie, które około roku 2050 nie są już jednym państwem. Zostały rozbite na kilka autonomicznych krajów, pomiędzy którymi nierzadko dochodzi do wojen na tle rasowym lub ekonomicznym.

We wszystkich opowiadaniach wyraźnie wyczuwa się klimat przyszłości, ponieważ zmianie uległy nie tylko urządzenia techniczne, ale także obyczaje społeczeństwa. Najbardziej szokujące było dla mnie zestawienie nowoczesnych praktyk z tradycyjnymi naleciałościami, którym nieliczni próbowali pozostać wierni. Ian McDonald pozwolił sobie na pokazanie ludzi zmuszonych do przystosowania się do zupełnie nowej rzeczywistości, która zmierza w niebezpiecznym kierunku. Czytelnik poznaje bohatera, który jako dziecko został zaprojektowany dla swoich rodziców w specjalistycznej klinice. Posiada szereg zdolności, dzięki którym znacznie przewyższa zwykłych ludzi, niestety jego genetyczna modyfikacja niesie ze sobą również skutki uboczne, czyniąc z chłopca przedziwną istotę. Podobnych osób w twórczości McDonalda jest więcej. Postaci są zagubione i niepewne swojego miejsca w nowym społeczeństwie. Wszędobylskie roboty zyskały status pomocników, które idealnie wtapiają się w codzienność, dla niektórych są nawet swego rodzaju bohaterami. Autor świetnie skontrastował stare i nowe doświadczenia. Ludzie nie zmienili się pod wieloma względami, ale w zupełnie inny sposób dążą do osiągnięcia swoich celów. Ten nowy świat wydał mi się nieprzyjazny i pełen sztuczności, ale jednocześnie intrygujący. Niestety w warstwie językowej napotkałam na pewną trudność.  Użyto wielu nieznanych mi terminów, co prawda niektóry zostały wytłumaczone w słowniczku, ale jak dla mnie była to tylko część skomplikowanych pojęć, których znaczenia musiałam się w dużej mierze domyślać. Dni Cyberabadu to zbiór interesujących opowiadań, umieszczonych w egzotycznym rejonie geograficznym, które na pewno warto znać. 

Dom derwiszy to powieść, która nieco odbiega stylem i klimatem od recenzowanych opowiadań. Miejsce akcji również jest egzotyczne, ponieważ tym razem wydarzenia rozgrywają się w Stambule w roku 2027. Turcja stała się członkiem Unii Europejskiej, co nie zyskało aprobaty wszystkich mieszkańców. Wielu próbuje okazać swój sprzeciw poprzez desperackie zamachy samobójcze lub inne ataki terrorystyczne. W pewien poniedziałkowy poranek dochodzi do takiego tragicznego wydarzenia, ale jedyną ofiarą jest sam zamachowiec. Mieszkańcy tytułowego domu nie zdają sobie sprawy jak ogromny wpływ na ich życie będzie miał ten atak. W ciągu pięciu dni bohaterowie doświadczą skrajnych emocji i doznań, a ich świat ulegnie diametralnej zmianie.

Tym razem rzeczywistość opisywana przez McDonalda znacznie bliższa jest teraźniejszości. Elementy science fiction pojawiają się najczęściej w motywach dotyczących nowych sposobów walki i nowoczesnej broni. Skomplikowane urządzenia pilnują porządku na ulicach, ścigają przestępców, pomagają w pracy. Oczywiście mogą posłużyć także do czynów, zaburzających dotychczasową równowagę gospodarczą i ekonomiczną. W powieści pojawia się szereg nowych zagrożeń i dylematów moralnych, przed którymi stają bohaterowie. Gdyby nie obecność technicznych nowinek to właściwie trudno byłoby zaklasyfikować dzieło do gatunku science fiction. Autor szczegółowo opisuje architekturę Stambułu, jego specyficzny klimat i charakter mieszkańców. W niektórych momentach miałam wrażenie, że przeniosłam się do tego miasta przyszłości, które dynamicznie zmienia się i rozwija, jednocześnie przypominając o wszystkich historycznych wydarzeniach, których było świadkiem. 

Bohaterowie książki zostają uwikłani w skomplikowaną aferę i nieświadomie odgrywają w niej znaczące role. Emerytowany profesor, który ze względy na swoje greckie pochodzenie padł w przeszłości ofiarą prześladowań, staje się konsultantem pracującym nad przewidzeniem kolejnego miejsca ataku terrorystycznego. Dziewięcioletni, chory na serce Can rekompensuje sobie liczne ograniczenia poprzez obserwowanie otaczającej rzeczywistości i eksplorowanie jej przy użyciu robotów. Ciekawski chłopak widzi coś dziwnego, rejestruje to i próbuje wyjaśnić, nie zdając sobie sprawy, że igra z niebezpieczeństwem. Biznesmen, handlujący gazem planuje nielegalnie wzbogacić się na pewnej transakcji, a jego żona poszukuje legendarnej mumii o specyficznych właściwościach. Przez kilkaset stron czytelnik poznaje myśli, zamiary i odczucia wszystkich bohaterów, dzięki czemu coraz lepiej rozumie ten świat przyszłości, który wydaje się tak zaskakująco prawdopodobny. Dzieła Iana McDonalda wywarły na mnie duże wrażenie, zostałam pozytywnie zaskoczona innym podejściem do science fiction i na pewno sięgnę po kolejne utwory tego pisarza.

 Ocena: 5 / 6

Egzemplarz recenzyjny otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater oraz wydawnictwa MAG.

20 komentarzy:

 1. "Rzeka bogów" była co najmniej bardzo dobrą, bogatą i wciągającą lekturą. Miano "uczta wyobraźni" z pewnością do niej pasowało. Ostatnio wśród trendów w sf widać osadzanie akcji poza Europą i USA. Nie mam nic przeciwko, o ile pisarze robią to z rozmachem, właśnie tak jak McDonald lub Bacigalupi. "Dom derwiszy/ Dni Cyberabadu" - kiedyś z miłą chęcią...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś przez przypadek wygrałam tę książkę, ale szczerze mówiąc nie ciągnie mnie zbyt bardzo do gatunku science fiction, dlatego stale odkładam tę książkę w czasie na później.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że zgrałyśmy się w czasie z lekturą i spisem wrażeń :) Faktycznie - zwłaszcza początkowo - słownictwo w opowiadaniach sprawia trochę trudności, ale chyba każda książka o zupełnie obcej kulturze wymaga użycia specyficznych dla niej pojęć. Ważne, że trud większego skupienia się opłaca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, jakoś nie ciągnie mnie do tej książki, raczej nie moje klimaty:(
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki z cyklu Uczta Wyobraźni bardzo sobie cenię, więc mam nadzieję, że będzie okazja ją przeczytać:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chcę przeczytać i mam w planach od dawna, tylko jakoś okazji nie było.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa pozycja, mimo że nie przepadam za sf to dałabym jej szanse :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka czeka na mnie na półce od dłuższego czasu i jakoś nie mogę się za nią zabrać, a chyba warto spróbować patrząc na Twoją pozytywną recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaintrygowała mnie okładka, recenzja również :) lubię takie tematy, choć trochę przeraża mnie objętość

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią przeczytam.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cała ta seria jest bardzo zachwalana i mam na nią wielką ochotę... no po prostu muszę się zmotywować i pójść na spacer do księgarni albo biblioteki! :) Też nie czytam SF zbyt często, ale przecież warto czasem zrobić wyjątek :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dość nieufnie podchodzę do literackich wizji przyszłości, ale ta lektura zapowiada się nawet przyjemnie. Mam ochotę dać jej szansę. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czasami mam ochotę właśnie na coś nietuzinkowego. Teraz już wiem do czego zajrzeć w razie czego.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jareck: "Rzekę Bogów" muszę przeczytać, może wtedy uda mi się lepiej zrozumieć ten świat. Przyznam, że nabrałam ochoty na książki z tej serii.

  Cyrysiu: Mnie też tak nie zawsze po drodze z science fiction, ale tym razem się skusiłam. Ciebie też namawiam :)

  viv: Pewnie tak, ale czasami denerwowały mnie te słowa :P ale mimo wszystko nie żałuję, cieszę się, że tę książkę przeczytałam :)

  Isadoro: Rozumiem, może kiedyś nabierzesz na nią ochoty :)

  Kasandro: To było moje pierwsze spotkanie z tym cyklem, ale na pewno nie ostatnie :)

  Edyto: Polecam jak najbardziej :)

  Natulo: Namawiam Cię, żebyś dała szansę tej powieści :)

  Kamyku: Warto, polecam :)

  Bibliofilko: Na początku też byłam przerażona, bo podjęłam się recnezowania takiego tomiszcza i bałam się, że się umęczę przy czytaniu. Na szczęście tak nie było :)

  Blueberry: Czekam na Twoją recenzję :)

  Giffin: Zdecydowanie warto czasami sięgnąć po mniej znane/lubiane gatunki. Można zostać miło zaskoczoną :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie przepadam za science fiction, ale kuszące jest to, że akcja rozgrywa się w Indiach. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeśli tylko będzie okazja to na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam ją na półce, ale nie potrafię się za nią zabrać. Jakoś miałam obawy, że mi się nie spodoba. Dzięki Twojej recenzji mam jakby mniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nati: Też często mam takie podejścia, ale naprawdę czasami warto się przełamać :)

  Awiolu: Polecam, mam nadzieję, że Ci się książka spodoba :)

  Binolu: Tak, Indie mnie zaskoczyły, ale pozytywnie :)

  Mery: Namawiam :)

  Viconiu: Cieszę się, że trochę przekonałam do książki :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie przepadam książkami, które są zbiorem różnych opowiadać. Science fiction to też nie moja tematyka, więc chyba sobie daruję tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Versatile: Rozumiem, ale gdybyś zmieniła kiedyś zdanie to warto tę książkę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń