29 sierpnia 2013

LiteraTura I we Wrocławiu!

Na pewno już wiecie, że w najbliższą sobotę we Wrocławiu odbędzie się wydarzenie o nazwie LiteraTura I. Dla moli książkowych to nie lada gratka, ponieważ będą mieli okazji spotkać się z wieloma ulubionymi pisarzami, swobodnie z nimi porozmawiać, nabyć książkę z autografem w korzystnej cenie oraz chłonąć niezwykłą atmosferę zaczytanego miasta. Nie zabraknie również interesujących wykładów oraz konkursów ze atrakcyjnymi nagrodami. Wśród zaproszonych autorów znajdą się m.in. Paweł Pollak, Ałbena Grabowska-Grzyb, Anna Rybkowska, Karolina Wilczyńska, Anna Pawłowska-Koziar, Bożena Mazalik i wielu, wielu innych. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi materiałami udostępnionymi przez organizatora, którym jest Stowarzyszenie Sztukater.Akcja „LiteraTura I Wrocław 2013” odbędzie się 31 sierpnia 2013r. we Wrocławiu. Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 14:00 w Parku Teatralnym (Park im. Mikołaja Kopernika w Wrocławiu), gdzie dojdzie do spotkania pisarzy z czytelnikami. W tym miejscu autorzy i uczestnicy spotkania nawiążą ze sobą bezpośredni kontakt, będą spacerować alejkami parku, rozmawiać i dyskutować na temat literatury, a przy tym doskonale promować innowacyjną, a tym samym bardzo ciekawą formę wypoczynku. Warto zauważyć, że już sam tytuł akcji „LiteraTura I Wrocław 2013” jest przewrotny, przyciągający uwagę. Bowiem w ciekawy sposób pokazuje jak niesamowicie można bawić się językiem, słowem... Autorzy, pisarze robią to na co dzień, a czytelników i odbiorców literatury pragną tym zainteresować, zaszczepić w nich chęć obcowania z książką i słowem pisanym. Wciągnąć ich nie tylko w świat książki, ale w osobisty świat każdego z autorów. Ważnym aspektem tej części wydarzenia będzie szeroko rozumiana przestrzeń miejska Wrocławia. Pisarze będą propagować czytelnictwo w każdej grupie wiekowej. Czytelnicy posiądą możliwość nabycia książek oraz uzyskania autografów i dedykacji od ich twórców. Chętni pisarze przeczytają fragmenty swoich utworów, jednocześnie reklamując własną twórczość. Będzie to aktywne, tym samym bardzo atrakcyjne promowanie kultury i czytelnictwa. W dzisiejszych czasach nie wystarczy wystawić książkę za witrynę księgarni. Proponowana forma promocji jest nowoczesna i co najważniejsze - czytelnik jest w nią zaangażowany równie mocno jak autor.

Około godz. 16:00 w księgarni Matras na ul. Świdnickiej odbędą się indywidualne prezentacje wybranych działów literatury, wykłady przeprowadzone przez pisarzy, aktywna sprzedaż egzemplarzy książkowych, konkursy z nagrodami, wywiady oraz zabawy z uczestnictwem czytelników. Odwiedzający w tym czasie księgarnię będą mieli szansę na rozmowy z autorami, którzy opowiedzą o swojej twórczości, inspiracjach, doświadczeniach podczas wydawania książek, jak również o sobie. Każdy z autorów otrzyma przydział do odpowiedniego sektora księgarni, tym samym starając się wzbudzić zainteresowanie czytelników różnymi gatunkami literackimi. Z kolei w tzw. „dark roomie” mieszczącym się w księgarni Matras na ulicy  Świdnickiej oraz w Teatrze „Arka”, autorzy w zamkniętej grupie odbiorców dokonają prezentacji na wybrany przez siebie temat, związany nie tylko z literaturą, ale również z szeroko pojętą twórczością. Ponownie dojdzie do zachęcania do twórczego rozwoju, jak również promowania słowa czytanego. Jednym z głównych celów akcji jest to, aby czytelnicy na skutek rozmów z autorami spojrzeli inaczej na ich twórczość oraz na to, co wpływa na tematykę, jaką pisarze poruszają w książkach. Podczas wydarzenia przewidziano liczne konkursy i zabawy dla czytelników, w których będzie można wygrać egzemplarze książkowe. Staną się one motywacją do czytania oraz zapoznania się z dotychczas nieznanymi twórcami.
Po skończonej promocji, około godz. 20:00 grupa organizatorów i biorących udział w akcji pisarzy weźmie udział w „Marszu żywych autorów”, podczas którego prezentowana będzie forma aktywnej rekreacji czytelniczej oraz nakłanianie mieszkańców miasta do czynnego udziału w „Marszu…”.
Około godz. 20:45 na Moście Zakochanych zakochani w literaturze uczestnicy zawieszą kłódki na znak wiecznej miłości do słowa pisanego, ukazując w ten sposób swoje przywiązanie do kreatywnego tworzenia. Kłódki będzie można podpisywać wspólnie z czytelnikami. Z Mostu Tumskiego przejdą do Antykwariatu Szarlatan gdzie wśród dzieł literatury polskiej i światowej, umieszczą liście własnej twórczości na Drzewie Literatury, w ten symboliczny sposób podkreślając swój związek z dawnymi mistrzami oraz tymi jeszcze nienarodzonymi.

O godz. 22:00 uczestnicy przeniosą się na Pergolę, aby wziąć udział w pokazie ognia, wody i światła. W tym szczególnym na mapie Wrocławia miejscu uczestnicy wezmą udział w sesji fotograficznej, będącej pamiątką spotkania oraz udokumentowaniem całego przedsięwzięcia. Kolejnym elementem wydarzenia będzie również tzw. „uwolnienie książek” w ramach akcji „Cały Wrocław czyta”. Przez hasło „uwolnienie książek” rozumiane jest dzielenie się z innymi słowem pisanym poprzez pozostawienie pozycji literackich w specjalnie na to przeznaczonym miejscu. Publikacje następnie będą czytane przez Wrocławian, co uznajemy za doskonałą formę promowania czytelnictwa i podkreślenie ważnej roli, jaką odgrywa czytelnik dla pisarzy.
O godz. 23:00 na wrocławskim rynku dojdzie do integracji autorów, będącej podsumowaniem całego wydarzenia.

Dodatkowo całe wydarzenie zostanie upamiętnione w formie foto-e-booka, na którym znajdują się zdjęcia z dnia akcji wraz z opisem i podziękowaniami dla sponsorów wydarzenia. Plik będzie ogólnodostępny u organizatorów przedsięwzięcia i patronów medialnych. Reasumując powyższy ramowy plan wydarzeń należy zaznaczyć, iż celami nadrzędnymi opisanej akcji oprócz krzewienia ducha czytelnictwa, interakcji między czytelnikiem, a autorem, jest także promocja Wrocławia, jako miasta przyjaznego czytelnictwu, którego przestrzeń miejska nobilituje, zaskakuje, inspiruje i skłania do sięgnięcia po książkę.Prezentacje w Matrasie

[16:30] Sergiusz Pinkwart - Muzyczne podróże
[17:00] Stanisław Karolewski - Pokonałem raka
[17:30] Magdalena Zarębska - Konie - przyjaciele na całe życie
[18:00] Krzysztof Pochwicki - Wiedza jest super, czyli sapiens zobowiązuje
[18:30] Szymon Adamus - Selfpublishing – jak to zrobić, za ile i czy warto?
[19:00] Jacek Inglot - Pionierzy i szabrownicy, czyli o trudnych narodzinach Wrocławia.

Prezentacje w Teatrze „Arka"

[16:30] Ewa Bauer, Katarzyna Szewczyk - Supermamuśki, czyli jak się chce to można
[17:00] Anna Strzelec - Rozmowa z czytelnikami. Osobiste uczucia – wyrażane przez autorów w formie prozy i poezji
[17:30] Marta Grzebuła - Słowa są obrazami- twórz je ze mą"
[18:00] Katarzyna Georgiou - Sztuka dziecięca jako poetycka inspiracja"
[18:30] Anna Pasikowska - Romans, literatura współczesna
[19:00] Paweł Pollak - Wytłumaczę się – o pracy i twórczości rzemieślnika literackiego.

[14.00 - 20.00] Jarosław Wernik - Wydaj książkę
Zapraszamy wszystkich Autorów, w szczególności debiutantów pragnących urzeczywistnić własne marzenia, czyli wydać swoją książkę.

Prezentacje związane z tematyką dziecięcą

[16.30 – 17.30] oraz [18.00 – 19.00] Agnieszka Gil – GILgotki
[17.30 – 18:00] oraz [19:00 – 19:30] Marek Dryjer – „Bajkoczytanie", czyli bajka o wrocławskich krasnalach"

Księgarnia Matras od 16.00 do 20.00

- 25 %* na wszystkie artykuły nie objęte promocją w dniu 31.08.2013 podczas trwania ewentu.
* promocja nie dotyczy podręczników, nie łączy się z innymi akcjami wewnętrznymi

Konkursy, wywiady, prezentacje

Warto wybrać się na spotkania autorskie, będzie możliwość porozmawiania i otrzymania autografów, a poza tym wystawy, warsztaty dla młodszych, starszych i najstarszych miłośników literatury.


Na tej stronie poznacie szczegóły dotyczące LiteraTury 2013!

10 komentarzy:

 1. Szkoda, że to tak daleko ode mnie. Naprawdę żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybieram się, a jakże:)Jestem pewna, że to będzie fantastyczna impreza:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety mam za daleko.. Gdyby było inaczej na pewno bym tam była..

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam się wybrać, ale jednak zrezygnowałam z tego pomysłu. Mam za daleko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super program, ale dla mnie za daleko:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślałam, że uda mi się być, lecz niestety nie dam rady :-(

  OdpowiedzUsuń
 7. I znów powtarzam, że żałuję, iż mnie tam nie będzie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm... Wrocław mógłby leżeć w centrum, nie obraziłabym się nic a nic :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tym wydarzeniu, jednak to zbyt daleko ode mnie...

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie udało mi się tam dotrzeć:(

  OdpowiedzUsuń